Jak to robić żeby było dobrze, czyli o organizowaniu imprez terenowych na poważnie.

kurs1Stare powiedzenie mówi, że jeśli coś robisz, to zrób to porządnie. Imprezy off-road’owe nie są wyjątkiem od tej reguły. Obawiam się, że każdemu bywalcowi terenowych atrakcji zdarzyło się wziąć udział w rajdzie, czy wypadzie, które okazały sie źle przygotowane i rozczarowujące. Aby uniknąć takich sytuacji Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców razem z Motywacja.com zapraszają organizatorów imprez off-road’owych na pierwszy w naszym kraju KURS INSTRUKTORA TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ o specjalności Turystyka Motorowa, ze szczególnym uwzgędnieniem turystyki 4×4, który odbędzie się w dniach 5-7 grudnia w Częstochowie.

Pod poważnie brzmiacym tematem kursu kryje się prawdziwa skarbnica wiedzy, którą trudno przecenić. Trzy dni częstochowskiego kursu wypełnione będą zajęciami teoretycznymi oraz tymi ciekawszymi, praktycznymi. Kursanci poznają różne aspekty turystyki trenowej, a zakres tematyczny kursu zaskoczy nie jednego „profesjonalnego” organizatora.kurs6

Po zdanym egzaminie końcowym absolwenci kursu będą mogli pełnić funkcję kierownika wycieczek, obozów wędrownych i imprez turystyki kwalifikowanej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. (Dz. U. Z 2001 r., nr 135, poz. 1516, art. 11)

Kurs prowadzony będzie według szczegółowo przygotowanego programu obejmującego ważne zagadnienia z tematyki turystyki motorowej:

1.Turystyka motorowa jako forma turystyki kwalifikowanej.
2. Samochodowe szlaki turystyczne.
3. Prawne aspekty turystyki kwalifikowanej.
4. Organizacja imprez turystyki motorowej.
5. Nawigacja samochodowa.
6. Rodzaje wyjazdów turystycznych.
7. Samochód terenowy.
8. Techniki pokonywania przeszkód.
9. Uwalnianie samochodu z przeszkody.
10. Turystyczna apteczka samochodowa.
11. Pierwsza pomoc (ćwiczenia).

kurs11

12. Metodyka prowadzenia wycieczek i dobór komentarza krajoznawczego (ćwiczenia).

13. Podstawy pilotażu i przewodnictwa (ćwiczenia).
14. Projektowanie tras turystycznych w turystyce motorowej (ćwiczenia).
14. Ćwiczenia terenowe: praca z mapą, komunikacja CB, nawigacja GPS, orientacja w terenie, prowadzenie grupy turystycznej.
15. Ewolucje terenowe – zjazd, podjazd, wyciągarka, taśmy, asekuracja, kinetyk (ćwiczenia).

16. Egzamin – praktyczne wykorzystanie umiejętności zdobytych na kursie.

Więcej szczegółów oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ.

Wierzymy, że inicjatywa TTPiK oraz www.motywacja.com jest świetnym krokiem w doskonałym kierunku, prowadzący do podnoszenia poziomu oferty organizatorów off-road’owych imprez i budowania pozytywnego wizerunku terenowego środowiska, który ostatnimi czasy został mocno nadszarpnięty.

Polecamy i zapraszamy!!

Napisz komentarz