Śladami Olbrzyma – off-road’owa eksploracja kompeksu RIESE!

Śladami Olbrzyma 2016-banerW pierwszy majowy piątek (6.05), po raz drugi wyruszy off-road’owa ekspedycja, której celem będzie terenowa eksploracja owianych mgłą tajemnicy zabytków Gór Sowich, z hitlerowskim kompleksem Riese oraz srebrnogórską twierdzą na czele.

O bogatych i ciekawych dziejach regionu świadczą liczne przydrożne krzyże i kapliczki, oryginalne wiejskie chaty, zabytkowe stare drzewa, wiejskie kościółki, miejskie kamieniczki oraz okazałe pałace i rezydencje. Stare mury zamków kryją w sobie wiele ciekawych, nierzadko ponurych historii. Najnowszą, a przy tym po dziś dzień nieodgadnioną tajemnicą Gór Sowich jest przeznaczenie podziemnego hitlerowskiego kompleksu RIESE (z niem. Olbrzym).  Według niektórych miał on być podziemną kwaterą Adolfa Hitlera, inni twierdzą, że III Rzesza przygotowała kompleks z myślą o produkcji w nim broni jądrowej, a jeszcze inni uważają, że w kompleksie miały być produkowane i rozwijane rakiety V1 i V2, które użyte zostały podczas powietrznej bitwy o Anglię.Śladami Olbrzyma - zapowiedz 2016 (14)

Ekspedycja rozpocznie się w piątek wieczorem od powitalnej kolacji, po której, pod osłoną nocy, uczestnicy udadzą się do pobliskiej Srebrnej Góry. Srebrnogórska twierdza to prawdziwie unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon (na wyprawie będziecie mieli okazję poznania znaczenia tego słowa ;-) ), jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Nocne zwiedzanie Twierdzy dostarcza niezapomnianych wrażeń: migoczące światło pochodni, gra cieni, skrywające się w nich tajemnice, ponure historie oraz słyszalne niekiedy jęki poległych dostarczają dużej dawki grozy i wywołują dreszcz emocji. Na szczęście o bezpieczeństwo uczestników ekspedycji dbać będą żołnierze Srebrnogórskiego Regimentu.

Śladami Olbrzyma - zapowiedz 2016 (6)Po krótkiej przerwie na sen uczestnicy otrzymają solidną dawkę, tym razem off-road’owych, wrażeń. Swe podwoje otworzy przed nimi Tor OFF-ROAD’owy w Dzikowcu, miejsce znane z rozgrywania w nim takich imprez jak Rajd Poland Trophy, Rajd Kalenica czy Wyczynowe Mistrzostwa Off Road.
WAŻNA UWAGA!!
Trasy wyznaczone na torze dopasowane będą do możliwości biorących udział w ekspedycji samochodów – właściciele SUV’ów i seryjnych aut terenowych będą mieli możliwość bezpiecznego ominięcia wymagających odcinków, w których posiadacze zmodyfikowanych terenówek odnajdą prawdziwą kopalnię adrenaliny i endorfin!!

Śladami Olbrzyma - zapowiedz 2016 (2)Kolejnym etapem ekspedycji będzie poszukiwanie śladów olbrzyma, czyli eksploracja jednego z największych przedsięwzięć budowlano-górniczych II wojny światowej. W mocno pofałdowanych, zalesionych Górach Sowich będzie można zwiedzić potężne, podziemne, odporne na bombardowanie pomieszczenia budowane dla Adolfa Hitlera, dowództwa wojsk lądowych (OKH), lotniczych (OKL), dla Reichsführera SS, dla ministra spraw zagranicznych, pomieszczenia dla obsługi i ochrony. Jak pisze Xawer Dorsch, miało tu znaleźć schronienie 20 tysięcy ludzi. Jeszcze ciekawszą informację podaje Anthon Dalmus – główny energetyk „Riese” – zamierzano tu umieścić około 40 tysięcy ludzi. Niewiarygodne, prawda?

Po bardzo aktywnie spędzonym dniu organizatorzy zaproszą uczestników na tradycyjną, całonocną integrację! Osobiście przekonany jestem, że w jej trakcie nie zabraknie dyskusji o podróżach, samochodach oraz prób rozwikłania tajemnicy Riese – tym bardziej brawurowych im więcej „szybkich żubrów” przebiegnie w okolicy ;-)

Śladami Olbrzyma - zapowiedz 2016 (10)

W trakcie integracyjnego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątki i upominki, a załogi, które najlepiej poradzą sobie w rywalizacji na torze, odbiorą zdobyte nagrody!

Impreza zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Przy jej organizacji doszło do połączenia sił Stowarzyszenia Form Alternatywnych Rozdroże, które odpowiada między innymi za takie imprezy jak Sowiogórskie Mistrzostwa Off-Road (SMOR), czy Rajd Kalenica oraz firmy Euroforum, które jest organizatorem takich rajdów jak: Poland Trophy 4×4 Terenowiec Extrem i Przeprawowych Mistrzostwa H6.

Informacje szczegółowe:

Koszt uczestnictwa w imprezie:

 • Koszt uczestnictwa w imprezie to 580 zł od załogi dwuosobowej
 • Każda dodatkowa osoba: 290 zł
 • Wpisowe płatne na konto:
 • Stowarzyszenie Form Alternatywnych – Rozdroże
  57-400 Dzikowiec, ul. Dębówka 14
  Bank Ochrony Środowiska S.A. 06 1540 1030 2103 7775 4039 0001

 Wpisowe obejmuje:

 • Pamiątkowe koszulki oraz naklejki
 • Pamiątkowe gadżety
 • Przygotowanie trasy, Rodbooków
 • Obiadokolacja w piątek
 • Nocne Zwiedzanie Twierdzy w Srebrnej Górze wraz z przewodnikiem
 • Sobotni katering w terenie
 • Biesiada grillowa w najpiękniejszym miejscu Srebrnej Góry z panoramą Gór Sowich i Bardzkich połączona z zabawą z muzyką – DJ

 Kontakt z organizatorami:

Zobacz koniecznie:

Filmik: Turystycznie w Górach Sowich

Filmik: Śladami Olbrzyma na Torze Off Road w Dzikowcu

Zdjęcia – Śladami Olbrzyma 2015:

Napisz komentarz