Baja Inter Cars – deszczowy prolog!

Baja IC 2016 SobiechPadający deszcz utrudnił rywalizację na prologu Baja Inter Cars. Na śliskiej, wąskiej trasie błędy nie wchodzą w rachubę, bo oznaczają poważne straty lub koniec udziału w rajdzie.

„Szybki i śliski” – to najczęstsze określenia, jakie można było usłyszeć od zawodników po przejeździe trasy prologu. Próba zlokalizowana została w Małomicach i liczyła niespełna 6 km. Mimo tak krótkiego dystansu nie wszyscy zawodnicy mogą zaliczyć przejazd do udanych.

W najsilniejszej grupie T1 mistrzostw Polski na prowadzenie wyszedł miejscowy zawodnik Piotr Białkowski jadący z Rafałem Martonem. Zyskał on zaledwie 2 s przewagi nad Włodzimierzem Grajkiem i Piotrem Brakowieckim oraz kolejną sekundę nad duetem Marcin Łukaszewski/Magda Duhanik. Magda zdradziła, że nie obyło się bez przygód: „Prolog bardzo śliski, trochę za szybko go napadliśmy, byliśmy poza trasą raz czy dwa. Prawdziwy rajd zaczyna się jutro.”

Baja IC 2016 SobońNa ile ważny w takiej sytuacji jest prawidłowy dobór opon mogliśmy dowiedzieć się z wypowiedzi Emila Grabowskiego (I miejsce w grupie T2): „Wygraliśmy, bo mieliśmy bardzo dobre opony. Dołożę wszelkich starań, żeby utrzymać ten wynik.”. Z kolei Marcin Sobiech nie trafił z ustawieniami: „Założyłem opony szutrowe na błoto, walczyliśmy z każdym zakrętem, z każdym  dohamowaniem.” Mimo to załodze udało się wykręcić drugi czas.

Pierwsze rozstrzygnięcia nastąpiły już w kategorii Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych – opóźnione hamowanie Tomasza Gołki zakończyło się uderzeniem w rów i poważnym uszkodzeniem zawieszenia. Pierwsze miejsce wywalczył – tradycyjnie już – Jacek Soboń jadący z Kacprem Jeneralskim. Zawodnik krótko skwitował prolog: „Było ślisko, plan na jutro to cisnąć!” Ze stratą 23 s, na drugim miejscu, prolog ukończyła załoga Tomasz Jabłoński/Rafał Jędrys. Kierowca również wskazał na śliską trasę, ale też dodał, że kilka razy zgasł mu silnik.

Wśród motocyklistów najlepiej poradził sobie Krzysztof Jarmuż. W kategorii Q2 Adrian Janik 14 s wygrał z Maciejem Albinowskim. Wśród quadów napędzanych na obie osie tryumfował Arkadiusz Lindner, zaś w gronie UTV – Christophe Courtin.

Przypominamy, że na stronie www.ic-tv.eu oraz na www.facebook.com/InterCarsSA prowadzona jest relacja live z rajdu.

Więcej informacji na stronie rajdu: www.bajaintercars.pl, wyniki na: www.baja16.pl

Baja Inter Cars to VI (ostatnia) eliminacja cykli: Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST) oraz Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB). Rajd należy również do mistrzostw FIA CEZ Cross Country (ostatnia eliminacja) oraz Mistrzostw Republiki Czeskiej w rajdach terenowych. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 października w okolicy Żagania i Szprotawy. Rajd ma najwyższy współczynnik – 2.

Źródło: Informacja prasowa organizatora.

Baja IC 2016 BiałkowskiBaja IC 2016 SobońBaja IC 2016 SobiechBaja IC 2016 JabłońskiBaja IC 2016 Łukaszewski

Napisz komentarz