Garmin Montana – solidna nawigacja w trzech odsłonach!

Garmin Montana (2)Garmin Montana to rodzina urządzeń do nawigacji, która mocno zapisała się na rynku. Aktualnie oferowane są modele o (nie)wiele mówiących oznaczeniach: 610, 680 i 680t. Jako, że sami mieliśmy problem ze znalezieniem różnic pomiędzy trzema urządzeniami Garmina, postanowiliśmy zebrać je i opisać w jednym miejscu. Niniejszy wpis pozwoli poznać Montany oraz różnice między nimi, dzięki czemu łatwiejszy stanie się wybór modelu najbardziej odpowiadającego stawianym przed nimi oczekiwaniom.

WGarmin Montana (3)szystkie Montany zostały wyposażone w duży, 4-calowy, dotykowy ekran z opcją pracy w dwóch położeniach (pionowo/poziomo). Solidna obudowa, klasa wodoszczelności IPX7 i możliwość obsługi w rękawiczkach zapewniają wygodne użytkowanie niezależnie od pogody i sytuacji. Urządzenia doskonale sprawdzają się w samochodach terenowych, na quadach, rowerach, łodziach oraz podczas pieszych wędrówek. Szeroka oferta akcesoriów i dostępnych uchwytów pozwala bezpiecznie i solidnie zamontować Montanę w każdym środku transportu.

Wszystkie modele mają wbudowany 3-osiowy elektroniczny kompas, wysokościomierz barometryczny oraz bardzo czuły odbiornik GPS z obsługą satelitów GLONASS, dzięki czemu lokalizacja jest ustalana szybko i precyzyjnie, nawet w gęstym lesie czy wąwozie. Montana 680 oraz 680t są dodatkowo wyposażone w aparat fotograficzny robiący zdjęcia o rozdzielczości 8MP. Do zdjęć zostają automatycznie przypisane współrzędne geograficzne, co pozwala później bez problemu zlokalizować sfotografowany obiekt lub miejsce na mapie i do niego wrócić.

Garmin Montana (1)Nawigacje mają fabrycznie załadowaną bazową mapę całego świata i roczną subskrypcję zdjęć satelitarnych BirdsEye. Pamięć wewnętrzna i wejście na kartę microSD pozwalają na korzystanie z dodatkowych, szczegółowych map. W modelu Montana 680t zainstalowana została rekreacyjna mapa Europy. Dodatkowe mapy, w zależności od potrzeb, dostępne są na stronie Garmin.com. Mapy City Navigator® zapewniają dokładne plany miast i możliwość nawigacji zakręt po zakręcie, w terenie sprawdzą się szczegółowe mapy topograficzne Garmin, a na wodzie mapy BlueChart® g2.

Uważny czytelnik wychwycił już zapewne wszystkie różnice dzielące modele Montany. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie:

1.            610 nie ma aparatu, 680 i 680t mają
2.            680t ma załadowaną rekreacyjną mapę Europy, czego nie mają 610 i 680.
3.            610 i 680 mają po 2,7 GB pamięci, a 680t ma jej 2,9 GB.

Tylko tyle i aż tyle. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej różnicom pomiędzy poszczególnymi modelami.

Aparat fotograficzny

Wiele osób uważa, że aparat fotograficzny w nawigacji to zbędny gadżet, wszak i tak podróżują z lustrzanką lub kamerą. Proszę jednak pamiętać, że aparat wbudowany w nawigację jest świetnym rozwiązaniem w przygotowaniu waypoint’ów. Wykonane zdjęcie otrzymuje dokładny tag geograficzny, dzięki któremu nawigacja bez problemów zabierze nas do miejsca, w którym zostało ono zrobione, gdy tylko zechcemy do niego powrócić.

Mapy

Zainstalowana we wszystkich trzech modelach Bazowa Mapa Europy umożliwia ogólne zorientowanie się w terenie. O ile lokalizacja miejscowości naniesiona jest dosyć dokładnie, o tyle siatka dróg ma charakter mocno poglądowy. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości urządzenia konieczne jest zainstalowanie szczegółowej mapy interesującego nas regionu!

UWAGA! Model 680t wyposażony jest w rekreacyjną mapę Europy. Niestety, mapa ta nie pozwala na nawigowanie do zadanego punktu, daje ona jedynie możliwość sprawdzenia swojego położenia w terenie. Naszym zdaniem funkcjonalność ta jest niewystarczająca – przygotowując się do podróży i tak konieczne jest zainstalowanie mapy szczegółowej!

Pamięć

W odróżnieniu od modeli 610 i 680, które wyposażone są w 2,7 GB pamięci, topowa Montana 680t ma jej 2,9 GB, czyli o całe 200 MB więcej. Dużo to i mało, w 200 MB można zapisać wiele waypoint’ów, czy track’ów. Jest jednak jedno ALE… Montana 680t jako jedyna ma zainstalowaną mapę rekreacyjną Europy, o której pisaliśmy powyżej. Funkcjonalność mapy jest wątpliwa, natomiast z pewnością zabiera ona pamięć urządzenia! Może się okazać, że modele 610 i 680 zaoferują więcej wolnej pamięci niż lepiej doposażony 680t!!

Nasz wybór

Naszym faworytem zdecydowanie jest Montana 680. Jesteśmy przekonani do funkcji aparatu fotograficznego, której pozbawiony jest model 610. Mimo, że do uwieczniania wspomnień używamy lustrzanki, to jednak aparat wbudowany w Garmina jest świetny do zabawy waypoint’ami. 8 MPx matryca pozwala również na wykonanie całkiem przyzwoitego zdjęcia z podróży.

Funkcjonalność rekreacyjnej mapa Europy, w którą wyposażony jest model 680t, zdecydowanie nas nie przekonuje. Uważamy, że podstawową funkcją nawigacji samochodowej jest właśnie nawigowanie, na które mapa ta nie pozwala.

Mam nadzieję, że udało nam się rzucić nieco światła na zawiły temat. Jeśli nasuwają Wam się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu!

Wszystkie opisane urządzenia dostępne są w nowym OFF-ROAD’owym sklepie internetowym TERENOWA TURYSTYKA.

Napisz komentarz